Moja Malezja

 Po raz kolejny jestem w Azji, chociaż poprzednie wyjazdy, dwukrotny do Indii a wcześniej jeszcze wiele lat temu do Singapuru, miały zupełnie inny charakter. Od miesiąca jestem w Malezji, w Kuala Lumpur, jako visitig profesor na Universiti Saints Islam Malaysia na zaproszenie Dziekana Wydziału Lekarskiego prof. Dato Nik Mohd. Nasri Nik Ismail. Zostałam przyjęta bardzo milo, na lotnisku czekało na mnie trzech panów, w pracy gabinet z tabliczka z moim nazwiskiem na drzwiach, a w gabinecie komputer zalogowany na prof. Anna. Tak zresztą wszyscy się tu do mnie zwracają. Po miesiącu pobytu mam już wiele różnorodnych wrażeń, którymi chciałabym się podzielić i sporo zdjęć, które chciałabym pokazać. Postaram się także uzupełniać relacje w ciągu najbliższych 2 miesięcy, które tu jeszcze spędzę.


Malezja i Islam

Czytaj więcej: Malezja i IslamMalezja jest niezwykłym krajem położonym  w Azji południowo-wschodniej, zajmującym dwa niezależne regiony tzw. Malezję Półwyspową i północną część wyspy Borneo. Malezja stanowi federacje 13 stanów i 3 terytoriów federalnych w części na półwyspie, a w części na wyspie Borneo. Malezja jest królestwem parlamentarnym. Mieszka tu ponad 27 mln mieszkańców. W każdym ze stanów panuje sułtan lub gubernator których urodziny są świętem państwowym w danym stanie.

Czytaj więcej: Malezja i Islam

Jedzenie

Czytaj więcej: JedzenieZupy są tu częstym posiłkiem. Jednak całkiem różnią się od naszych. Zawsze to co stanowi o odmienności zupy, czyli makaron, mięso i dodatki, jest zalewane gorącym wywarem. Takie zupy jadam w moim hotelu na śniadanie.

Czytaj więcej: Jedzenie

Praca, studenci, koledzy, szpitale

Czytaj więcej: Praca, studenci, koledzy, szpitaleObóz studencki

Wyjazd zaplanowano na sobotnie południe. Obóz obowiązkowy dla studentów 4 i 6 roku, w czasie ich jedynego tygodnia wakacji. Udział w obozie bierze także duża grupa wykładowców i profesorów USIM. Miejsce obozu jest oddalone od Kula Lumpur o ok. 1,5 godziny jazdy autobusem i położone nad cieśniną Malacką.

Czytaj więcej: Praca, studenci, koledzy, szpitale

Batu Caves

Czytaj więcej: Batu CavesBatu Caves to kolejne niezwykłe miejsce leżące ok 15 kilometrów od KLCC. Można dojechać autobusem, pociągiem lub taksówką. Wzgórza położone w miejscowości Batu Caves mają liczne jaskinie, które zostały odkryte w XIX w. Jedna z jaskiń, największa, wkrótce potem stała się miejscem kultu Hindusów. Największy na świecie pomnik hinduskiego bóstwa - Lord Murugai stoi u jej wejścia.

Czytaj więcej: Batu Caves

Ciekawostki

Czytaj więcej: CiekawostkiWczoraj w drodze powrotnej z Malaki do KL, po obu stronach drogi dżungla, a w autobusie cicha miła muzyka, gitara klasyczna, ale coś jakby znajomego, zaczęłam nasłuchiwać, a to kolęda Cicha noc.

Czytaj więcej: Ciekawostki

Singapur - Miasto Lwa

Czytaj więcej: Singapur - Miasto LwaSingapur (Miasto Lwa) –  miasto i wyspa w Azji, a panstwo Singapur sklada się z 63 wysp oddzielonych od Malezji ciesniną Johor.

Początkowo Singapur był siedziba Kompanii Wschodnioindyjskiej a od 1826 był kolonią brytyjska. W rozwoju miasta niezwykle zasługi miał sir Stamfod Raffels, który założył miasto i jest często nazywany jego ojcem, mimo, że spędził w nim w sumie zaledwie kilka miesięcy (1822-1823).

Czytaj więcej: Singapur - Miasto Lwa

Podkategorie

  • Kuala Lumpur

    Wszystko o mieście: kosciół, komunikacja, ogrody, dwie wieże...

(C) prof. Anna Doboszyńska