Singapur - Miasto Lwa
Singapur (Miasto Lwa) – miasto i wyspa w Azji, a panstwo Singapur sklada się z 63 wysp oddzielonych od Malezji ciesniną Johor.
Początkowo Singapur był siedziba Kompanii Wschodnioindyjskiej a od 1826 był kolonią brytyjska. W rozwoju miasta niezwykle zasługi miał sir Stamfod Raffels, który założył miasto i jest często nazywany jego ojcem, mimo, że spędził w nim w sumie zaledwie kilka miesięcy (1822-1823).
W 1963 roku Singapur uzyskał niezależność od Wielkiej Brytanii i połączył się z Malezją jednak mimo wszystkich trudności gospodarczych (np. brak wody pitnej, brak zasobów energetycznych) i etnicznych, wobec hamowania rozwoju przez władze Malezji, parlament Singapuru w 1965 r zdecydował o odłączeniu się od Malezji.
Obecnie Singapur jest dynamicznie rozwijającym się państwem z trzecim co do wielkości dochodem na głowę mieszkańca na świecie.
W 2011 roku ludność Singapuru liczyła 5,18 mln, wśród których 63% stanowili stali mieszkancy, a pozostali to czasowo zatrudnieni lub rezydenci. Średni wiek mieszkańców wynosi 37 lat, ale przyrost naturalny nie zapewnia utrzymania populacji. W Singapurze buddyści stanowią 33% mieszkańców, katolicy 18%, a muzułmanie zaledwie 15%. Liczba samochodów wynosi ok. 1 na 10 mieszkanców co jest spowodowane ograniczeniami wprowadzonymi przez władze. Na pozwolenie na rejestracje samochodu w Singapurze czeka się latami, a koszt zakupu certyfikatu ważnego 10 lat przekracza koszt samochodu, który i tak jest znacznie większy niż gdzie indziej. Problem komunikacji rozwiazuje bardzo dobrze zorganizowana komunikacja miejska, taksówki i rowery.
Singapur jest pięknym miastem z wieloma nowoczesnymi budowlami, z wieloma możliwościami wypoczynku (np. popularna wyspa Sentosa, czy w tym roku otwarty piękny ogród botaniczny), zakupów i świetnego jedzenia.