Batu Caves
Batu Caves to kolejne niezwykłe miejsce leżące ok 15 kilometrów od KLCC. Można dojechać autobusem, pociągiem lub taksówką. Wzgórza położone w miejscowości Batu Caves mają liczne jaskinie, które zostały odkryte w XIX w. Jedna z jaskiń, największa, wkrótce potem stała się miejscem kultu Hindusów. Największy na świecie pomnik hinduskiego bóstwa - Lord Murugai stoi u jej wejścia.
Na górę, do jaskini, wiedzie 272 schodów, a pielgrzymom i turystom po drodze towarzyszą małpy. Nagórze jedna wielka jaskinia z kilkoma hinduskimi ołtarzykami i jednym głównym przy którym modląsię pielgrzymi, palą lampki oliwne i zostawiają swoje dary: kwiaty i banany. Banany często porywają małpy mimo, że są odstraszane przez mnichów krzykiem i dzwonkami. Jeszcze wyżej nieco mniejsza,otwarta na niebo, też z kilkoma ołtarzykami, małpami i dostojnym kogutem, który pieje głośno i zaktórym potulnie podąża jego kurka. Drugi kogut w pobliżu chyba myślał, że jest pawiem i próbował pokazywać swój ogon..
Inna jaskinia do której wejście znajduje sięna ok. 2/3 wysokości schodów nazywa się Dark - Ciemna itutaj już trzeba kupić bilet i poczekać na wejście z przewodnikiem i latarką, którą wszyscy wchodzący dostają. Ta jaskinia jest niezwykła przez obecność stałego, wysokiego świstu nietoperzy, ponoć to one, a raczej ich niezwykle cenne dla upraw, odchody były przyczyną zainteresowania się okolicznych rolników tą jaskinią jeszcze przed oficjalnymi wyprawami naukowców. Poza nietoperzami w jaskini mieszkają liczne niezwykłe gatunki między innymi pająk Trapdoor spider (Liphistius batuensis) zrodowodem liczącym ponad 100 milionów lat, niezwykle rzadko występujący gdzie indziej. A także całkiem ślepy, przystosowany do życia w ciemnościach świerszcz, Cave Cricket, który ma bardzodługie kończyny, dzięki którym dokładnie wyczuwa teren, a jak nie może znaleźć wystarczająco dużo pożywienia, to zjada swoje nogi, które mu potem odrastają. I jeszcze robak Dugesia batuensis, który podzielony, odrasta jako nowy osobnik z każdego kawałka. I robaki Spiny Millipedia (Ascetophacusmacclurei) a także Orthomorpha fluminoris.
W jaskini jest wiele stalaktytówi stalagmitów, jak mówiła przewodniczka – rosną wolno, ok 2 cm wciągu stu lat, a zniszczyć je można bardzo łatwo, stąd zakaz schodzenia ze ścieżki i ich dotykania.
A po drodze na górę, małpy ganiają się, sprzeczają miedzy sobą i przeganiają, podchodzą do ludzi po jedzenie, a ludzie mimo zakazu karmią je. Kilka małp nosiło swoje małe uczepione brzucha.
W tamtą stronę pojechałam autobusem z centrum miasta, a wróciłam pociągiem z jednym wagonem przeznaczonym wyłącznie dla kobiet